Tradycyjny pochówek a może urna ? Co wybrać...


24 marca 2019, 12:33

Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?

Istnieje wiele jest powodów, dla których zmarły lub jego rodzina decydują się na spopielenie zwłok. Najczęściej są to powody praktyczne, bowiem coraz mniej jest miejsca na naszych cmentarzach.A cena? Niższy zasiłek pogrzebowy (obecnie 4 tys.zł) równie często dostarcza dylematu co wybrać – tradycyjny pochówek czy może kremację?

Osobiście propoujemy równe frmy pochówku. Jeżeli chodzi o jakoś wykonania usługi oraz co wybierają nasi klienci to statystycznie więcej osób w 2018r. wybrało kremacje. Z takich powodów jak brak miejsca na pobliskich cmentarzach.

Przedstawimy Państwu klilka korzyści związanych z kremacją oraz z tradycyjnym pochówkiem w trumną.

Oczywiście przed podjęciem decyzji o spopieleniu proponujemy najpierw zapoznać się z  informacją w naszym domu pogrzebowym oraz poznać szczegóły dotyczące poszczególnych etapów przygotowań oraz co do samego aktu spopielenia.

 

1. Możliwe „dochowanie”, bez konieczności kupowania nowego miejsca

Okres karencji po tradycyjnym pochówku to 20 lat do czasu, aż na danym miejscu będzie można pochować kolejną osobę. Jeżeli zatem pogrzeb organizowany jest przed upływem tego czasu, warto rozważyć kremację. W jej przypadku karencja nie obowiązuje, a urnę można złożyć do tego samego grobu przed upływem 20 lat od ostatniego pochówku.

 

2. Akceptowalność społeczna

Zanim krematoria rzeczywiście pojawią się w danej przestrzeni społecznej, zjawisko spopielania wywołuje znacznie więcej zastrzeżeń, wynikających głównie z niewiedzy. Realna obecność krematorium oraz jego sprawne funkcjonowanie sprawia, że kremacje są częściej wybierane jako ostatnia wola osoby zmarłej, a tym samym bardziej akceptowalne.

 

3. Akceptacja przez kościół rzymskokatolicki

Jeżeli wszystkie działania odbywają się z odpowiednim poszanowaniem zwłok oraz czczeniem pamięci, nie ma przeciwwskazań do kremacji. Od roku 1963 jest to oficjalne stanowisko Kościoła rzymskokatolickiego, ponieważ spopielanie odbywa się współcześnie w godnych warunkach, z zachowaniem wszelkich norm etycznych.

 

4. Bez negatywnych skojarzeń

Nawiązywanie do czasów wojny oraz dawnych obyczajów, które uznawały pochówek inny niż tradycyjny za niegodne traktowanie osoby zmarłej, ustępuje miejsca współczesnemu myśleniu o kremacji, jako o nowoczesnej, powszechnie dostępnej alternatywie. Istotna jest właśnie dostępność, natomiast każdy człowiek ma prawo do podjęcia samodzielnej decyzji za życia.

 

5. Względy ekologiczne

 

Naturalne procesy dotykające ciało osoby zmarłej zostają całkowicie zatrzymane przez proces spopielania. Prochy zamknięte w urnie są nieszkodliwe dla środowiska, mają ostateczną formę i nie ulegają dalszemu rozkładowi. Sam proces kremacji jest natomiast bezdymny oraz bezzapachowy, spopielanie następuje pod wpływem temperatury, bez bezpośredniego oddziaływania ognia.

 

Jeżeli chodzi o Polskie prawo ?

 

Polskie prawo nakazuje odprawienie ceremoniału pogrzebowego, ale nie podaje konkretnego terminu, w jakim to powinno nastąpić. Wiele osób korzysta z tej luki prawnej i trzyma urnę w domu. Mało tego, niektórzy potrafią nawet wybronić się z zaistniałej sytuacji przed natarczywymi sąsiadami. Tłumaczą policji, że nie znaleźli jeszcze odpowiedniego miejsca spoczynku dla swojego bliskiego, gdyż szukają go w innym państwie. Władze kościelne wydały kiedyś oświadczenie potępiające kremację, lecz później się z niego wycofały. Kościół zaleca tradycyjny pochówek, jednocześnie nie zabrania palenia ciał — podkreśla Jarosław Wydmuch, szef sekcji kremacji Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

 

Kwestia osobistych preferencji

Osoby starsze mają trudności z zaakceptowaniem nowocześniejszych technik różnych dziedzin życia i z pochówkiem nie jest inaczej. Większość z nich zapewne woli zostać pochowana metodą tradycyjną. Dlatego ostatnia wola zmarłych może odegrać tu kluczową rolę. Pamiętajmy jednak, że na końcu liczy się szacunek do osoby zmarłej i możemy go okazać nie zależnie od wybranego przez nas sposobu pochówku.

 

Koszty pochówku tradycyjnego.

 Każdy z nas chce zapewnić osobie bliskiej godny pochówek, a to może być kosztowne. W zależności od tego jaki rodzaj grobu oraz jego wielkości, czy miejsca, w którym będzie się on znajdował. Możemy założyć że będzie nas to kosztować minimum 600 złotych za grób osoby dorosłej i około 200 złotych za grób dziecinny na okres 20 lat. To tylko koszt miejsca na cmentarzu i to naprawdę minimalny. Do tego dochodzą cena trumny – możemy założyć, że będzie to co najmniej 800-2000 złotych. Jest też cena pełnej usługi kościelnej i tutaj bywa z nią różnie. Cena usługi potocznie nazywana „co łaska” sprawia, że niektórzy księża zrobią to wszystko za 50 zł, podczas gdy inni mogą wziąć od nas naprawdę sporą sumę. Dodając do tego usługę zakładu pogrzebowego, czyli pochówek osoby zmarłej na cmentarzu możemy śmiało ocenić, iż minimalny koszt pogrzebu wyniesie nas w granicach 3500-4000 złotych. Jako że tzw. zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie do 4000 zł, to część z nas zapewne byłaby w stanie pochować osobę bliską bez większych dodatkowych kosztów.

 

Cena to nie wszystko

Kremacja zwłok w Polsce nie jest jeszcze czymś bardzo powszechnym, aczkolwiek ludzie powoli zaczynają się do tego przekonywać. Również osoby świeckie, które nadal uważają, że pochówek tradycyjny jest właściwą formą żegnania zmarłych, zaczynają widzieć zalety kremacji. Co prawda nie możemy złożyć żadnych przedmiotów do grobu ze zmarłym, jeśli wybraliśmy kremację, jednak sama powierzchnia, jaką zajmują groby, jest mniejsza, co sprawia że pochówek ten wydaję się bardziej ekonomiczny. Do tego powstające coraz częściej na polskich cmentarzach kolumbaria sprawiają, że przestrzeń cmentarna jest jeszcze lepiej zagospodarowana.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz